ღ Minden-ami-fontos ღ
►hali, kösz hogy benéztél:) remélem találsz olyat ami érdekel <3 minden nap lesz valami új ami tetszeni fog ;) ja és ne feled ide bármikor jöhetsz◄ (L)
tengeri malac
A tengerimalac (Cavia porcellus) a rágcsálók (Rodentia) rendjén belül a Cavia nemhez tartozó, külsőre leginkább nyúlra emlékeztető, de nála valamivel kisebb testű emlős. Testhossza 2,5–3 dm, tömege 800 (nőstény) – 1500 (hím) gramm. Őseinek természetes élőhelye Dél-Amerika (Kelet-Brazília, Chile, Peru, Argentína). Méretben, színben, szőrfajtában igen különbözőek lehetnek, s egyik jelenleg vadon élő fajhoz sem hasonlítanak. Pontos ősük nem ismert.
Elnevezése
A tengerimalacnak – nevével ellentétben – rendszertanilag semmi köze a disznókhoz; tesfelépítésük sokkal inkább a nyulakéhoz hasonló. A furcsa elnevezés – a magyarban valószínűleg a német Meerschweinchen tükörfordítása – eredete nem teljesen tisztázott. A „tengeri-” utalhat egyaránt az állat tengeren túli származására, és arra is, hogy amikor a spanyolok felfedezték, tengeri hajósok juttatták el Európa a 16. században mint díszállatot a gazdagok szórakoztatására. Néhány nyelven a ’guineai malac’ vagy ’indiai malac’ elnevezés utal az állat egzotikus származására. A ’guineai’ jelző eredete szintén homályos. Elképzelhető, hogy a hajósok az afrikai Guineába tértek vissza az utazás során, de még valószínűbb, hogy egyszerűen a dél-amerikai Guyana hibás módosulásáról van szó. Angol nyelvészek szerint az is lehetséges, hogy a Guinea a régi nyelvi coney, ’nyúl’ szó eltorzulása, mivel az állat angol elnevezése korábban Spanish coney, azaz ’spanyol nyúl’ volt.[1] Az ’indiai’ elnevezés pedig valószínűleg Amerika felfedezésével és az indián szóval állhat kapcsolatban.[2]
A malac név eredete sem teljesen tisztázott. Egyes feltételezések szerint a kismalacokéhoz hasonlító visító, olykor röfögő hangjának köszönheti, mások szerint pedig annak, hogy a már több ezer évvel ezelőtt háziasított fajtáját Dél-Amerikában a húsáért tartották, akárcsak a disznókat, illetve a középkorban a hajókon is előszeretettel fogyasztották. Létezik egy harmadik feltételezés is, miszerint a malac nevet annak köszönheti, hogy a földet túrva keresi táplálékát, akárcsak a disznók. Ezen kívül magyarázták már azzal is, hogy testalkata (rövid, lelógó fül, a testéhez képest nagy fej, farok hiánya) kissé a malacéhoz is hasonlít.
Tudományos elnevezése, a Cavia porcellus első tagja a karibi indián eredetű spanyol cobaya latinosításából származik, a porcellus jelentése pedig ’disznócska’ latinul.
Diáknyelvi kifejezéssel pedig tavidisznajként szokták emlegetni.
vadász görény
Története
Csaknem egész Európában előfordul, keleti elterjedésének határai az Urálig terjednek. Hiányzik Skandinávia középső és északi területeiről, a Brit-szigetek jelentős részéről, Izlandból.
Leírása
A menyétfélék (Mustelidae) családjába tartozik, legismertebb fajai a házi vagy közönséges görény (Mustela putorius putorius), a mezei görény (M. putorius eversmani) és a vadászgörény (M. putorius furo). Az utóbbi az első kettő keresztezéséből kitenyésztett fajta. Mára csaknem 30 színváltozatot tenyésztettek ki.
Köztudott, hogy a görénynek bűzmirigye van, amit a vadon élő állat gyakran használ védekezésre, ha megijesztik vagy veszély fenyegeti az életét. Az ember környezetében élő görény (mivel hozzászokott a környező zajokhoz) csak ritkán vagy egyáltalán nem használja a bűzmirigyét riasztásra, és ugyanúgy üríti, mint a kutya.
törpehörcsög
A kínai törpehörcsög legismertebb változata a Pöttyös, bár néhány helyen fehér színű egyedeket is tenyésztenek. A vadon élő példányok színezete barna, hátukon sötét színű sáv fut végig, mely élesen elüt világos fehéres színű hasaljuktól. A hímek herezacskói feltűnőek. A Phodopus fajok többszínű változatokban léteznek, ez főleg a Campbell-törpehörcsögre (Phodopus campbelli) jellemző. Ezeknek az apró méretükről könnyen felismerhető hörcsögöknek alapszíne fakó szürkésbarna. Hátukon sötétebb csík húzódik. Az Argente formákban az eredeti színek halványabb, sárgásabb árnyalatúra hígulnak. A szemek rózsaszínűek, a hátcsík szürkés. Szintén népszerű az Albínó változat, melynek bundája teljesen fehér, szemei pirosak, fülei rózsaszínűek. Első ránézésre hasonlónak tűnhet a Világos Platina is, mely ugyan fehéres színű, de szemei feketék. A sötétebb Platina változat sötét szőrszálai fehér végűek, így egészében valóban a névadó értékes fémre emlékeztet. Az egyéb színváltozatok között megemlíthetjük a Feketét és a kékesszürke Opált is. Ezeknek a színeknek mintás, úgynevezett tarka változati is léteznek. Csakúgy, mint a szíriai aranyhörcsög esetében, itt is sikerült Szatén mutációt létrehozni. A Capbell-törpehörcsög közeli rokona a dzsungáriai törpehörcsög (Phodopus sungorus). Testalakja kevésbé kerekded, pofája is valamivel hosszabb, más tulajdonságaiban rokonával megegyezik, például farka nagyon rövid, lábfejeit pedig szőr borítja. Nyári, szürkésbarna bundáját a tél közeledtével fehérre cseréli, így kiválóan álcázza magát havas környezetben. Sötét hátcsíkja azonban továbbra is megmarad, csak egy kicsit elhalványodik. Ennek a fajnak 1988-ban Nagy-Britanniában jelent meg az első színváltozata, a Zafír. Ezeken a példányokon kékesszürke színezet és az eredetileg fekete hátcsík kékbe fordulása figyelhető meg. A Gyöngy, ez a ma még viszonylag ritka változat, egy mutáció eredményeképpen fekete végű fehér szőrszálakkal bír. Bár rendkívül tetszetős küllemű, nagyon kevesek ismerik. A Mongóliából származó Roborovski-törpehörcsögöt (Phodopus roborovskii) ideges természetének köszönhetően nem igazán népszerű. Ennek a fajnak hátoldala aranybarna, hasoldala fehér, hátcsíkja hiányzik. Bundája rendkívül puha és valamivel hosszabb, mit a többi hörcsög fajé. Puhasága miatt kissé borzasnak tűnhet, ez azonban semmiképpen sem rossz egészségi állapot jele.
Trópusi édesvízi halak
Többségük a trópusi Afrika, Ázsia és Amerika tavaiban, folyóiban őshonos, ezért ezeket a halakat fűtött akváriumban, állandó hőmérsékleten - általában 21-27 C fok között kell tartani.
Manapság a trópusi édesvízi rendszer a legnépszerűbb akváriumtípus. Ennek számos oka van: a halak meglehetősen kicsik, a egtöbbet könnyű gondozni, és általában többet tarthatsz közülük egy adott méretű akváriumban, mint a hidegvízi édesvízi vagy a trópusi tengeri fajokból. Mind nagyon színesek,könnyen beszerezhetők, a kereskedelemben is kapható táplálékot fogyasztanak. Nyugat-Európától eltérően, nálunk a halfajok többségét nem légi úton Szingapúrból szállítják, hanem idehaza tenyésztik. Ezért könnyen beszerezhetők és nagy a választék jó minőségű halakból. Ügyelni kell azonban arra, hogy egy ideig mindegyiket karanténban kell tartani az akváriumba helyezés előtt.
Weblap látogatottság számláló:
Mai: 87
Tegnapi: 10
Heti: 163
Havi: 338
Össz.: 324 483
Látogatottság növelés