ღ Minden-ami-fontos ღ
►hali, kösz hogy benéztél:) remélem találsz olyat ami érdekel <3 minden nap lesz valami új ami tetszeni fog ;) ja és ne feled ide bármikor jöhetsz◄ (L)
Mit tegyél, ha utálod a tanárod?
Az év végi hajtásnak köszönhetően még többen lázadnak tanáraik ellen. Valóban nem minden pedagógus indulhat az Év Embere díjért, de a sárdobálás sehova se vezet. Mi van akkor, ha elszabadulnak az indulatok?
amit mondani lehet"??"
-„…maga nem jó tanár! Nem tud tanítani! Itt és most, vallja be!…” (egy szülő)
-„…olyan szintű gondolkodásra akar minket megtanítani, amire mi nem vagyunk képesek…” (egy diák)
-„…készítsünk vázlatot minden órán!
Nem tudok a könyvből tanulni! Meg sem értem… miért várják el tőlem?…” (egy diák)
Vajon valóban teljesíthetetlen követelményeket támaszt diákjaival szemben a tanárnő, vagy egyszerűen csak a lurkók lusták tanulni? Tizenhét évesen már elvárható lenne, hogy egy emberke tankönyvből tudjon tanulni és önálló jegyzeteket készítsen, meg persze a gondolkozásra való tanítás se feltétlenül elítélendő dolog. Nehéz ilyenkor a színfalak mögé látni, kinek is van igaza. Ha egy tanárt kritika ér, kollégák és a diákok véleménye ütközik egymással, nehéz igazságosnak lenni.
Persze olyan is van, aki nagyon is kedveli a szóban forgó tanárnőt. Trisha véleménye az órán használt módszerekről:
„Nevetségesnek tartom, hogy némely diák mit nem merészel azért, hogy ne kelljen „olyan sokat” tanulnia. (Véleményem szerint náluk az „olyan sok” kimerült öt-hat percben…) Ha valaki akar tanulni, az megtalálja a módját anélkül is, hogy több ezer forintot ott kellene hagynia egy magántanárnál, vagy korrepetitornál. De könnyebb bulizni, csavarogni, plázázni, azokat a nagyon tanulságos szappanoperákat bámulni. Ezt most csak így általánosságban, nem mintha személyeskedni nem tudnék, de nem az én műfajom a veszekedés meg az ordibálás… abból meg úgyis csak az lenne.”
Ebben az esetben, úgy néz ki, tényleg csak véleménykülönbségről van szó. De mit tegyünk, ha a tanár valóban rossz: elhanyagolja az osztályát, iszik, nem adja le az óráit, netán terrorizálja a lurkókat?Következő cikkem erről szól!Olvass tovább!
Ne hagyd, hogy a tanár kikészítsen!
Bárkivel előfordulhat, hogy rossz napja van, ilyenkor minden kritika érzékenyen érinti. Hát még akkor, ha olyan területről van szó, ahol egyébként sem brillírozik. Van persze, hogy nagyobb a baj. Hogyan szabadulhatunk meg a faksznis pedagógustól?
Tanárnak lenni óriási felelősség, sokan mégis úgy választják a hivatást, hogy nem mérik fel az ezzel járó nehézségeket. Manapság a tanári pálya alulfizetett és társadalmi megbecsülése is csökken, mégis minden pedagógusnak tudnia kellene, hogy sok száz emberpalánta életében ő lesz az egyik legjelentősebb ember – ugye nem mindegy, hogy inspirál, bátorít vagy kikészít és megaláz?
Utóbbi esetben, mielőtt kiborulnál vagy sulit váltanál, mérlegelj pár dolgot:
- Milyen a viszonyod az adott tantárgyhoz?
- Nem lehet, hogy a tárgyat utálod, nem a tanárt?
- Mi az oka annak, hogy a Szibériába küldenéd a tanárt?
- Negatív irányba befolyásolja a tanár a tantárgyhoz való viszonyodat?
- Megtettél-e mindent azért, hogy a helyzetet tisztázd?
- Figyeltél-e rendesen az óráin, készültél-e rendszeresen, ha konfliktus volt, próbáltál-e beszélni vele?
- Csak te vagy elégedetlen, vagy a többiek az osztályból is torkig vannak a tanerővel?
Ha nyugodt lelkiismerettel válaszoltál a fenti kérdésekre, muszáj kidolgoznod egy problémakezelési stratégiát, lehetőleg az osztálytársakkal közösen.
1. Először üljetek le, és vitassátok meg, kinek mi a gondja. Nem tud haladni, nem érti az anyagot, úgy érzi, nem tanul semmit, elege van az állandó szidalmakból?
2. Készítsetek egy listát a problémákról, kezdve a leggázabb dologtól (tapizza a lányok fenekét) a legenyhébbig (soha nem ellenőrzi a házikat, ezért senki nem készül otthon az órákra).
3. Mielőtt a listát bárkivel is megosztanátok, próbáljatok beszélni a tanárral. Enyhébb esetben talán meggyőzhető, hogy muszáj változtatni a módszereken. Írhattok közös levelet, amit mindenki aláír, és az osztálytitkár vagy a legjobb tanuló átad neki. Fontos, hogy udvariasan, tényszerűen, lényegre törően foglaljátok össze a problémákat, és mindenképp javasoljatok konkrét megoldást.
4. Az osztályfőnök vagy az igazgató, esetleg egy megértő szaktanár mindenképpen olyan emberek, akikhez nyugodtan fordulhattok az ügyben. A 3-as pontban leírt szabály itt is él, és emlékezzetek: bármelyik pedagógusnak mondjátok el, ő szemtől szembe valószínűleg sosem fog igazat adni az osztálynak (azzal egy kollégáját bírálná), viszont megteheti az ilyenkor szükséges lépéseket a helyzet javítására.
Végezetül: ha igazán komoly dologról van szó, ne habozzatok, muszáj cselekedni!
Weblap látogatottság számláló:
Mai: 66
Tegnapi: 10
Heti: 142
Havi: 317
Össz.: 324 462
Látogatottság növelés